KURU ÜZÜM HAKKINDA

M.Ö 5000 yıllarına kadar dayanan bir tarihe sahip olan üzüm, en fazla çeşide sahip meyve türlerindendir. Anavatanı Anadolu olan üzümün Türkiye'de 50-60 çeşidinin ticareti yapılmaktadır. Türkiye’nin Dünya ticaretine konu olan ve ihracatta en fazla öneme sahip kuru üzümler, çekirdeksiz ve özellikle “Sultani” tip kuru üzümlerdir.

1. SULTANİYE ÜZÜM :

Vitis Vinifera L. türüne giren çekirdeksiz taze üzümlerin kurutulmuş meyveleridir. Bağlarda asmalardan toplanan yaş üzümler, kuruma işleminin hızlanması için zeytinyağı ve potasyum içeren karışıma daldırılır ve güneş altında doğal yöntemlerle kurutulur. Bu yöntemle kuruyan üzümün rengi açık olur ve daha kısa sürede kurur.

2. THAMPSON ÜZÜM :

Bandırılma işlemi yapılmadan güneş altında kuruyan üzümler koyu renkli olur ve bunlar “Thompson” üzüm olarak adlandırılır. Üzüm, yüksek şeker içeriğinden dolayı, kalori değeri yüksek bir besin maddesidir. Yüksek kalori içeriğine karşın, çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiğinden ideal bir diyet besinidir. Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin olduğu gibi bazı vitaminler, vitaminleri yönünden de önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir.

Kuru üzüm, herhangi bir işlem uygulamadan direk olarak tüketilebilir ve kuruyemiş, fırın ürünleri, müsli, bisküvi, tatlı ve dondurmaların içine yardımcı bileşen olarak girebilir.